plende
SSO | Outsourcing IT | Odzyskiwanie Danych
 
Proces odzyskiwania danych z usuniętych, sformatowanych, uszkodzonych lub niedostępnych nośników danych, polega na uzyskaniu dostępu do danych w przypadku, gdy nie ma możliwości uzyskania dostępu w naturalny sposób. Odzyskiwanie danych odbywa się głównie z nośników pamięci, takich jak wewnętrzne lub zewnętrzne dyski twarde, dyski SSD (Solid State Drive), pamięć flash USB, taśmy pamięci masowej, płyty CD, DVD i inne nośniki informacji. W SSO wykorzystywane są różne techniki usuwania błędów logicznych i fizycznych nośników, w zależności od ich uszkodzenia. Proces ten zazwyczaj wspomagany jest specjalistycznym sprzętem lub oprogramowaniem.
 
Utrata danych w wyniku uszkodzenia logicznego zachodzi, gdy nośnik informacji (np. dysk twardy) działa prawidłowo, a dane na nim zawarte zostały w sposób umyślny lub przypadkowy wykasowane lub gdy nośnik został sformatowany. O uszkodzeniu fizycznym mówimy, gdy uszkodzeniu uległ sam nośnik np. w wyniku upadku czy zalania. W zależności od rodzaju uszkodzenia stosujemy różne techniki prowadzące do odzyskania utraconych danych.
 
Analiza uszkodzonego nośnika jest bezpłatna i trwa 1 dzień. Po zapoznaniu się z opinią i kosztami związanymi z odzyskaniem danych, Klient decyduje, czy chce podjąć próbę odzyskania danych, czy nie. W przypadku uszkodzenia uniemożliwiającego odzyskanie danych, Klient nie ponosi żadnych kosztów.
 
Dyski HDD.
Dyski twarde HDD należą obecnie do najbardziej popularnych urządzeń do przechowywania, magazynowania informacji. Na strukturę fizyczną dysku składają się cylindry, głowice i sektory, natomiast informacje zapisywane są na okrągłych nośnikach (talerzach) zamocowanych jeden nad drugim na obracającej się osi. Po obu stronach talerza na specjalnym ramieniu zwanym "grzebieniem" zamocowane są głowice od odczytu i zapisu.
 
Przyczyny utraty danych z dysków twardych to w 25% przypadków działanie "czynnika ludzkiego", natomiast pozostałe związane są np. ze skokami napięcia, uszkodzeniami mechanicznymi, błędami systemowymi, działaniami wirusów, klęskami żywiołowymi czy uszkodzeniami sektorów czyli uszkodzeniami sektorów danych.
 
Dyski SSD.
Wszystkie Dyski SSD (Solid State Drive) czyli , urządzenie pamięci masowej, służą do przechowywania danych dostępne na rynku nie zależnie od marki i producenta mają podobną do siebie budowę. Stosowane w tradycyjnych dyskach głowice i talerze zostały zastąpione pamięciami FLASH. Dyski SSD są następstwem technologicznym takich urządzeń jak pendrive i karty pamięci. W tych nośnikach dane zapisywanie są przeważnie na jednym do czterech układów NAND (flash), natomiast w dyskach SSD o wielkości 2,5" może ich występować nawet kilkadziesiąt. Aby zachować kompatybilność z rozwiązaniami, które były wcześniej dysk SSD ma interfejs dysku standardowego (najczęściej SATA). Podstawową zaletą technologii SSD jest brak ruchomych części. Dodatkowo dyski te charakteryzują się szybkością działania czyli zdecydowanie potrzebuje mniej czasem aby dostać się do danych dużo cichszą pracą oraz o dużo większą odpornością na uszkodzenia techniczne spowodowane upadkiem bądź wstrząsami w czasie.
 
Można wymienić dwie przyczyny braku dostępu do danych: logiczne (sformatowanie dysku, bądź usunięcie jakiegoś pliku), techniczne / fizyczne (uszkodzenia elektroniki, uszkodzenia wynikające z upadku dysku, zalania, spalenia jak i również po prostu zmęczenia materiału).
 
Pendrive.
Pendrive jest to dysk przenośny USB na którym można przechowywać dużą liczbę danych. Tego typu urządzenia są bardzo popularne wśród nośników przenośnych, ze względu na swą wielkość, mobilność i trwałość. Zbudowane są z układów NAND (flash), czyli podobnie do kart SD i dysków SSD.
 
Można wymienić dwie przyczyny braku dostępu do danych: logiczne (sformatowanie dysku, bądź usunięcie jakiegoś pliku), techniczne / fizyczne (uszkodzenia elektroniki, uszkodzenia wynikające z upadku dysku, zalania, spalenia jak i również po prostu zmęczenia materiału).
 
Karty pamięci.
Karty pamięci są niepozorne, małe i cienkie, ale mogą przechowywać naprawdę dużą ilość danych. Obecnie na różnych rodzajach kart pamięci można zmieścić tysiące zdjęć, dzięki tej zalecie należą do bardzo popularnych nośników pamięci, a główne występują w aparatach cyfrowych. Odzyskiwanie danych z kart pamięci całkowicie różni się w procesie postepowania od odzysku danych z tradycyjnych dysków HDD ze względu na swoją budowę.

W naszym sklepie internetowym oferujemy sprzęt komputerowy sprawdzonych marek. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdą Państwo zarówno sprzęt nowy jak i poleasingowy. Wszystkie oferowane produkty posiadają gwarancję. Oferujemy również skup lub utylizację starego sprzętu komputerowego.

 
SSO | Oferta KAR