
Urządzenia IT, a zwłaszcza komputery, laptopy, serwery mają określoną żywotność i określone możliwości. W zależności od tego jaki sprzęt używamy oraz do czego ma służyć w pewnym momencie przychodzi czas na modyfikację lub wymianę sprzętu. Nie każdy sprzęt możemy ulepszyć, jednakże bardzo często istnieje taka możliwość i w ten sposób jesteśmy w stanie odroczyć wydatek zakupu nowego sprzętu w czasie.
Co można zmodyfikować w komputerze / laptopie ?
1. Mała pojemność komputera,
a dokładniej mała pojemność nośnika danych (najczęściej dysku twardego) komputera. Ten problem jest najczęściej spotykany i najmniej problematyczny, bowiem w zdecydowaniej większości przypadków wymiana dysku twardego jest szybka, stosunkowo tania i przynosi oczekiwany efekt. Wyróżniamy dwa typy dysków twardych HDD i SSD w rozmiarach 2.5" i 3.5". W komputerach przenośnych typu laptop stosuje się dyski mniejsze tj. 2.5", a w komputerach stacjonarnych obie wielkości są dopuszczalne. Dysk HDD to pamięć masowa wykorzystująca nośnik magnetyczny, a SSD to pamięć półprzewodnikowa oparta o pamięć flash. W dużym skrócie i w dużym uproszczeniu dyski SSD są dyskami nowszej generacji, wielokrotnie szybsze, bardziej niezawodne, ciche i nie emitują tyle ciepła do komputera co dyski HDD. Dyski SSD są niestety znacznie droższe od dysków HDD.
W przypadku konieczności wymiany dysku zdecydowanie zalecamy wymianę na dysk SSD.
2. Komputer zwalnia, gdzy używamy kilku aplikacji na raz,
w tym przypadku za spowolnienie komputera odpowiedzialna jest pamięć RAM, a dokładniej jej niewystarczająca pojemność. W pamięci RAM wykonywane są wszystkie operacje zadane przez użytkownika i ich wyniki. W dużym uproszczeniu, w przypadku zbyt małej pojemności tej pamięci, komputer zapełnia dostępną pamięć i czeka z kolejnymi poleceniami aż pamięć się zwolni (komputer się zawiesza). Innymi słowy im więcej pamięci RAM tym mniejsze ryzyko zawieszenia się systemu operacyjnego. Jednakże są pewne ograniczenia. Pamięci RAM pracują w różnych częstotliwościach (większych i mniejszych), dokładając pamięć RAM musimy sprawdzić jakie częstotliwości są obsługiwane. W przypadku wymiany wszystkich "kości" wybieramy częstotliwość najwyższą obsługiwaną przez płytę główną, jeśli jednak dokładamy "kość" do istniejącej pamięci zalecamy użycie modułu o tym samym taktowaniu.
3. Procesor - serce komputera,
jest to centralna jednostka obliczeniowa, która pobiera dane z pamięci operacyjnej, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Rozróżniamy wiele typów i modeli procesorów, są one ściśle powiązane z płytą główną komputera, dlatego wymiana procesora (na inny) wymaga sporej wiedzy o sprzęcie i nie zawsze jest możliwa. W komputerach przenośnych bardzo rzadko użytkownicy decydują się na wymianę procesora (CPU), ponieważ jest to nieopłacalne. W komputerach stacjonarnych częściej dochodzi do modyfikacji związanych z wymianą procesora, jednakże bardzo często konieczna jest wymiana również płyty głównej, a niekiedy również pamięci RAM.
W większości przypadków odradzamy tego typu modyfikacje (wymiana procesora) ponieważ jest to nieopłacalne.
4. Podłączanie dodatkowych modułów/ urządzeń,
w większości przypadków zarówno komputery stacjonarne jak i przenośne posiadają wolne sloty umożliwiające podłączenia dodatkowych modułów takich jak np. karta wifi, bluetooth, napęd optyczny, czytnik kart pamięci, czytnik kart inteligentnych itd. W zależności od modelu urządzenia i modułu SSO dokonuje tego typu modyfikacji na życzenie Klienta.
W naszym sklepie internetowym oferujemy sprzęt komputerowy sprawdzonych marek. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdą Państwo zarówno sprzęt nowy jak i poleasingowy. Wszystkie oferowane produkty posiadają gwarancję. Oferujemy również skup lub utylizację starego sprzętu komputerowego.