plende

SSO | Outsourcing IT

Funkcjonowanie nowoczesnych firm w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu komputerów i odpowiedniego oprogramowania. Zagadnienia informatyczne mają więc ogromny wpływ na ich efektywność. Z tego względu, outsourcing usług IT to coraz bardziej powszechne rozwiązanie. Co warto wiedzieć na jego temat?

Definicja outsourcingu usług IT
Zacznijmy od tego – czym właściwie jest outsourcing informatyczny? Na czym polega podobna działalność? IT to skrót określający technologię informacyjną. Usługi IT oznaczają więc realizację szerokiego zakresu działań powiązanych między innymi z urządzeniami komputerowymi, wykorzystywanymi w pracy programami i aplikacjami czy witrynami www. Outsourcing z kolei to pojęcie oznaczające powierzenie konkretnych obowiązków specjalistom/firmom zewnętrznym, dla których jest to często podstawowy rodzaj działalności.

Ile kosztuje outsourcing IT?
Od czego uzależnione są koszty outsourcingu IT? Składa się na nie kilka elementów, chociażby: oferta firmy, z której pomocy zamierzamy docelowo skorzystać, jak również obszar świadczonych usług. W związku z tym, jeśli firma ma w planach przerzucenie niektórych zadań na barki zewnętrznych jednostek, podstawowe znaczenie ma określenie posiadanych potrzeb. Dla kosztów istotną rolę odgrywa też forma korzystania ze wsparcia IT – czy będzie to dla nas tylko jednorazowa usługa czy stała pomoc w postaci abonamentu.

Jakie korzyści niesie za sobą outsourcing IT?
Co sprawia, że outsourcing usług IT jest dzisiaj tak często wykorzystywany? Naturalnie, duże znaczenie ma po prostu wygoda – firmy mogą korzystać z usług świetnie przygotowanych specjalistów, którzy z racji tego, że skupiają się głównie na zagadnieniach powiązanych z IT, posiadają często ogromne doświadczenie. Ponadto, klienci mają możliwość określić budżet oraz zakres usług, jakie ich interesują, co pozwala na szybkie ustalenie zadowalającej formy współpracy. Korzyści outsourcingu IT są więc bardzo duże, klienci natomiast czują, że znajdują się pod opieką profesjonalistów.
Jakie jeszcze wady i zalety outsourcingu IT warto mieć na uwadze? Decydując się na pomoc wyspecjalizowanych firm, zdejmujemy ze swoich barków wiele obowiązków stricte organizacyjnych. Co to znaczy? To nie my musimy skupiać się na zarządzaniu zespołem specjalistów ds. IT, organizowaniu dla nich szkoleń i ogólnym dbaniu o to, by bardzo dobrze orientowali się we wszystkich doniesieniach branżowych.
Rozstrzygając tytułową kwestię – zdecydowanie się na outsourcing usług IT to bardzo dobra decyzja, a do korzyści, które z niej wynikają należy nie tylko opieka specjalistów, ale również możliwość okrojenia obowiązków, które wynikałyby z konieczności zatrudnienia odpowiednich pracowników.